Cynops orientalis

 
Veľkosť Teplota vody pH Tvrdosť vody Cena
6 15 6 5 4
cm °C I °dGH EUR
10 24 8 15 7

 

Anglický názov:   Chinese Fire Belly Newt
Rubrika:               obojživelník
Typ:                     sladkovodný
Čeľaď:                 Salamandridae
Rozšírený v:        Japonsko, Čína.
 
Malý mlok, ktorého farebná variabilita od temne hnedej až do čiernej z vrchu, oranžovým až jasne červeným bruchom s početnými čiernymi škvrnami. Môže tiež mať malé oranžové škvrny na chrbte a zvlášť na hornom povrchu končatín. Niektoré jedince majú oranžovohnedý chrbtový pruh. Koža je v porovnaní s ostatnými druhmi rodu Cynops relatívne hladká a má zreteľné parotoidné žľazy.  Z nezisteného dôvodu, niektoré jedince C. orientalis pravidelne zosvetlia a výsledná farba chrbtového základu môže byť v rozsahu od popolavo bielej, sivej, žltohnedej, alebo dokonca ľahko vínovovej farby. Často je to sprevádzané objavením mdlo oranžového, červeného alebo hnedého chrbtového pruhu a čierneho mramorovania pozdĺž bokov a na chvoste. Jasné brušné vyfarbenie zostáva nezmenené. Nie je akékoľvek zodpovedajúce vysvetlenie tohto javu a jeho dĺžky, ktorá sa podstatne mení od niekoľkých hodín po mesiace. Tento druh je často nesprávne označovaný a predávaný ako mlok mečochvostý, Cynops pyrrhogaster. Od neho sa odlišuje menšou veľkosťou, hladkou kožou a tvarom chvosta. C. orientalis majú tupý chvost so zaoblenou špičkou zatiaľ čo chvost C. pyrrhogaster končí hrotom. V akváriu je nutné je krycie sklo , aby mlok neutiekol a nezomrel ! ! ! Bez vody uschne! Stačí len nechať malinkú medzierku o veľkosti 0,5 cm v blízkosti nejakého kábla a mlok utečie!


 

Rozmnožovanie

K rozmnožovaniu dochádza po zimovaní. Väčšinou na jar. Samce v čase rozmnožovania majú nápadné príušné žľazy. Ak sú mloky určení k páreniu je nutné ich zazimovať. Pred hybernáciou (zazimovaním) 14 dní nekŕmiť, potom pomaly znižovať teplotu na 5-10 ° C. Zimovanie trvá minimálne 2 mesiace, na vlhkom substráte (kontrolovať, nesmie vyschnúť). Potom premiestniť do akvária a pomaly zvyšovať teplotu. Párenie zvyčajne začína do 14 dní od pytačiek. Samice balia vajíčka do listov vodných rastlín a môže ich byť cez 50 ks. Niekedy vajíčka požiera. Malé larvičky s keříčkovitými žiabrami sa liahnu za 10-15 dní a merrajú približne 10-12 mm. Najprv im narastie hrudník a potom až panvové končatiny. Sú veľmi žravé, rastú nerovnomerne a majú kanibalistické sklony. K metamorfóze dochádza zhruba za 2 mesiace pri veľkosti 35 - 40 mm. V tejto dobe je nutné vkladať do odchovných akvárií kamene, bridlicové pláty a pod., tvoriace ostrovčeky, aby sa mladé mloky neutopili. Prijímajú drobnú živú potravu (Artemia , buchanky - Cyklop).
 
 

Pohlavie

Samce sú celkovo menšie a štíhlejšie ako samice a sú v priečnom reze približne štvorcového tvaru v porovnaní s väčšími, zaoblenými samicami. Sexuálny dimorfizmus je tiež zrejmý na chvoste, samce majú kratšie chvosty s mierne vyšším chvostovým lemom. Ako u väčšiny mlokov, samce majú zdurenú výterovú oblasť ktorá je obzvlášť výrazná v období rozmnožovania.

 

 

(Informácie boli použité zo stránky www.rybicky.net, www.ifauna.sk)