Akvárium

Je potrebné chladné približne 14-22 ° C, vysadené akvárium, kde na dno akvária je vhodné položiť štrk a kamene s možnosťou úkrytov, kde by mala byť prístupná aspoň časť súše z koreňov alebo kameňov (niekedy stačí len malý ostrovček). Oblasti súše sa môžu pozostávať zo štrku vynoreného z vody, alebo z prepracovanejších vysadených plôch. Voda v akváriu by mala byť stále čistá a je potrebné ju často vymieňať. Mali by sme sa vyhnúť teplotám vody vyšším ako 23 ° C, pretože potom sú mloky nervózne, sú v strese a celkovo to neprospieva ich zdraviu aj keď sa na prvý pohľad zdá, že dočasne im ani vyššie teploty neprekážajú. Treba tiež brať do úvahy, že mloky sú veľmi citlivé na chemikálie! Mloky sa navzájom znášajú s jedincami rovnakej veľkosti, preto mloky nemožno chovať spoločne s menšími rybkami, prípadne inými živočíchmi (spolu ich môžeme chovať v prípade, že ich používame ako potravu ;) ). 
 
Husté vodné rastlinstvo a koberce plávajúcich rastlín sú veľmi vhodné pre väčšinu druhov mlokov. Ja osobne odporúčam rastliny typu (Elodea, Egeria najas, Ceratophyllum demersum, Microsorum), ktoré sú vhodné aj na kladenie vajíčok v prípade rozmnožovania.  Akonáhle si mlok zvykne v akváriu, dopselé jedince inklinujú k oddychu a často len odpočívajú v noci po krátky čas na skalách alebo plávajúcom rastlinstve.
 
V akváriu môžete využívať rôzne doplnky, kmene, jaskyne a ostatné kamene, zďaleka sa však VYHNITE mušliam, korálom alebo štrkom, ktoré obsahujú veľké množstvo vápnika, ktorý nie je vhodný pre mloky. 
 
Hĺbka vody je všeobecne podľa voľby majiteľa, no chov dospelých jedincov je však možný v akváriu s výškou hladiny približne 20-30 cm. Ja využívam akvárium s rozmermi 60x30x30, ale ako som spomenul, tak je to naozaj individuálne.
 
Ak máte väčšie akvárium, tak predpokladám, že budete využívať aj filter. Filtre si treba vyberať podľa veľkosti akvária, treba ich však nastaviť tak, aby veľmi nevýrili vodu, alebo nevytvárali silnejší prúd, ktorý nie je vhodný ani pre niektoré druhy rastlín a taktiež ani pre mloky. 
 
Pri kúpe nového mloka môžu niektoré jedince odmietať po dlhé časové obdobie vstúpiť do vody. Príčina tohto "protestu" môže byť rôzna, väčšinou však ide o všeobecne zlé podmienky a stres pred nákupom ako napríklad znečistená voda, vysoké teploty a spoločný chov s väčšími agresívnymi druhmi obojživelníkov. Niekedy môže byť príčina týchto príznakov aj choroba mloka, ale netreba sa hneď znepokojovať, lebo sa tento jav bežne vyskytuje aj u zdravých jedincov. Ak teda váš mlok nevykazuje spolu s týmto správaním žiadne zjavné príznaky choroby, nie je potrebné si robiť zbytočné starosti. Niektoré jedince môžeme tiež prinútiť k návratu do vody a to takým spôsobom, že oblasti súše na ktoré sa mloky nemôžu úplne vynoriť vyčnievajú len 1-2 mm z vody. Ak mlok nemôže zachovať svoju kožu kompletne suchú, tak má potom často "terestrické" nutkanie.
 
Na záver si môžete pozrieť v gálerií pár príkladov, ako by mohli vyzerať s menšími úpravami vhodné akváriá pre mloky a možno si zoberiete aj inšpiráciu. Pri niektorých však treba brať do úvahy fakty, ktoré sme spomínali vyššie (ostrovčeky, súš, výška hladiny...)
 
Časť informácií bola použitá zo stránok (www.rybicky.net, www.ifauna.sk, www.hobbyportal.sk)

 

Ďalšie dôležité informácie

 

Ako si založiť nové akvárium

Akváriové filtre

Nitrifikačné baktérie pri založení akvária