Axolotl mexický

 
Veľkosť Teplota vody pH Tvrdosť vody Cena
15 14 6,5 5 4
cm °C I °dGH EUR
30 20 7,7 40 7


Axolotl je veľmi problematický chovanec z hľadiska umiestnenia v spoločenskej nádrži. Je aktívny aj v noci, kedy ryby odpočívajú a je nebezpečný všetkým rybám v takej veľkosti, že ich môže celé alebo ich časť (plutva) uchopiť do papule a poškodiť aj v prípade, že nie je schopný ich zožrať. Na druhej strane ťažkosti robia všetky ryby, ktoré kríčkové žiabre alebo končatiny axolotla považujú za vhodnú potravu. Ďalší problém je v tom, že spoločné umiestnenie rýb alebo slimákov je spojené s vysokým rizikom prenosu infekcií, na ktoré sú axolotly citliví. Niektoré ryby môžu pôsobiť axolotlom stres, vedúci až k smrti. Najvhodnejšie umiestnenie je v nádrži samostatne. Čím sú axolotly staršie (nad 15 cm), tým sú zvyčajne medzi sebou znášanlivejšie, presnejšie menej často sa okusujú. Principiálne voči sebe nie sú agresívne ako napríklad cichlidy, ale občas si môžu odhryznúť kríčkové žiabre alebo končatiny pri zháňaní potravy, najmä nedostatku krmiva. Poškodenie žiabrov alebo končatín nie je problém, axolotly sú učebnicovým príkladom veľkej regeneračnej schopnosti, takže končatina v priebehu niekoľkých týždňov dorastie. Bežne však požierajú malé axolotly z nakladených vajíčok alebo príliš malé jedince pridané do nádrže k dospelým.
Základným prírodným sfarbením je sivočierne, pôvodné prírodné je aj výskyt albinotického sfarbenia. Farebné mutácie môžu tiež vznikať hybridizáciou s Ambystoma tigrinum alebo A. mavortium.V súčasnej dobe sa vyskytujú farebné formy základné šedočierna , albíni s červenými očami , xanthorická s čiernymi očami, zelená, zlatá, zlatá albínia, zlatá albínia perlová.
Zaujímavosťou je, že Axolotl je často chovaný v laboratóriách zaoberajúcich sa výskumom embryí, srdcových porúch a tkanivovej regenerácie.

 

 

Rozmnožovanie

V prírode sa axolotly rozmnožujú raz ročne od marca do júna a kladú 100 - 300 vajíčok. Bežne sa rozmnožujú v larválnom štádiu, promiskuitne (netvoria trvalé páry). Pohlavná dospelosť nastáva pri dosiahnutí dĺžky asi 20 cm, čo pri chove v nízkej teplote býva vo veku okolo 18 (samci) až 24 mesiacov (samica), pohlavná dospelosť sa pozná podľa čiernych končekov prstov. U Axolotloch sa vyskytuje genetická vada deformácie žiabrov a spôsobujúce zvýšenú úmrtnosť. Tieto jedince nie je vhodné používať k ďalšiemu množeniu. Ak je nádrž ovplyvnená vonkajším počasím, teda dĺžkou slnečného svitu a teplotou, zvyčajne sa rozmnožujú po jarnej rovnodennosti začiatkom apríla, ale toto obdobie môže začať už v zime. Pri chove v riadených teplotných a svetelných podmienkach sa môžu rozmnožovať viackrát počas roka, ale neodporúča sa častejšie ako 1 x za 2 mesiace najmä s ohľadom na kondíciu a pripravenosť samíc. Pre tieto účely sa navodzuje pokles teploty na asi 10 - 12 o C po dobu 3 - 4 týždňov a skracuje sa osvit nádrže. V období rozmnožovania spolu zvieratá komunikujú vizuálne a chemicky. Pred vlastným rozmnožovaním sa zvieratá dotýkajú kloaky, točia sa okolo seba, samce vlnia (trasú) zadnou časťou tela a chvostom. Rozmnožovanie prebieha tak, že samec vypustí spermatofor, láka k nemu samicu, samice k nemu pripláva, vlní chvostom a potom ho nasáva kloakou a dôjde k vnútornému oplodneniu. Potom samica nakladie vajíčka, podobné vajíčkam žiab. Sú spočiatku takmer priehľadnáé, bezfarebné, s tmavým bodom v strede. Pri rozmnožovaní sú axolotlové pomerne pohybovo aktívny, najmä samica pri kladení vajíčok rastliny ľahko poškodí, ako sa ich pridržiava. Ak sa niekomu podarilo udržať nádrž celý rok s rastlinami ako dekoratívnu, tak po znáške vajíčok je zvyčajne nohami nahor. Samce radi kladú spermatofory na ploché kamene a samice rady kladú vajíčka na rastliny, ktoré môžu byť aj umelé .
Počet vajíčok od jednej samice je 250 - 2500, majú veľkosť asi 3 mm. Ak je v nádrži viac dospelých jedincov každého pohlavia, rozmnožujú sa všetci naraz. Po znáške vajíčok je nutné rodičov od vajíčok oddeliť. Liahnutie je podľa teploty za 10 až 30 dní. Larva je po vyliahnutí dlhá asi 12 mm a je beznohá ("pulec"). Počas rastu sa najprv vytvoria predné, potom aj zadné nohy.
 
 

Pohlavie

Samička - má robustnejší tvar tela, je viac zavalitá a jej kloaka okrem samotného aktu kladenia vajíčok nie je zdurená ale skôr malá, chvost má kratší a na koncoch článkov prstov nemá žiadne čierne sfarbenie.
Samec - má štíhlejší tvar tela a dlhší chvost. Obvykle býva i väčší. Má výrazne zdurenú a opuchnutú kloaku, koncové časti prstov sú čiernej farby. Počas rozmnožovania môžeme pozorovať po oboch stranách tela dokonca krupicovitú vyrážku.
 
 
Obrázkové prílohy boli použité zo zdroja: