Rebrovník Waltov

 

Veľkosť Teplota vody pH Tvrdosť vody Cena
15 15 6 1 5
cm °C I °dGH EUR
30 23 7 15 20

 

Anglický názov:    Iberian ribbed newt
Rubrika:               obojživelník
Typ:                     sladkovodný
Čeľaď:                 Salamandridae
Rozšírený v:        Juhozápadná Európa a sverozápadná Afrika
 
 
Je ideálny pre začiatočníkov (čo znamená len to, že nemá žiadne extra nároky). Svojou dĺžkou až 30 cm je najdlhším európskym obojživelníkom (africký druh má iba 15 - 20cm) a dožíva sa až 25 rokov. Má plochú širokú hlavu s drobnými vystúplymi očami. Brucho a spodná strana chvosta a končatín býva viac či menej svetlejšia než vršok (chrbát). Silné končatiny sú zakončené krátkymi, na konci svetlo žltými až oranžovými, prstami. Telo má olivovo-sivo, žltošedé alebo hnedasto sfarbené s tmavými škvrnami, ktoré nie sú pravidelne rozmiestnené (počet a intenzita je rôzna od jedinca k jedincovi). Pokožku má drsnú a vráskavú. Na bokoch má 8 - 10 žltých bradavíc. Pri pevnom uchopení nimi prenikajú špičky hrotov rebier, čo používa tento mlok ako obranný mechanizmus. Chvost rebrovníka je sploštený so širokým kožným lemom, ktorý sa zafarbuje až do oranžova. U suchozemskej formy sa vytráca. Aktívny je počas celého dňa.
 
 

Rozmnožovanie

Pre chov je vhodná bežná izbová teplota vody okolo 18 ° C, a často rebrovníky vybudí k rozmnožovaniu výmena vody, príjem väčšieho množstva živej potravy alebo prenesenie chovaných jedincov do iného prostredia (iná izba). V čase trenia samček vyvracia predné končatiny nad hlavu, nimi sa potom snaží uchopiť samičku tiež za predné končatiny, takže to vyzerá, ako by samicu vozil na chrbte. Samec má výrazné tmavé trecie mozole na predných končatinách a pomerne zdurenú kloaku. Svojím telom sa obtáča okolo samice a vo vhodnej chvíli vypustí spermatofor. Krúživými pohybmi sa potom snaží samicu dostať ku spermatoforu, tak aby ho nasala do svojej kloaky. Oplodnenie je teda vnútorné (prebieha vo vnútri tela samice). Oplodnená samička potom v skorých ranných hodinách kladie vajíčka na rastliny, alebo iný vhodný podklad. Odporúčam využiť umelé rastliny, ktoré možno potom z akvária vybrať a oddeliť tak znášku od rodičov, ktorí by sa s chuťou do nej časom pustili alebo nedošlo k mechanickému poškodeniu vajíčok. Niekedy kladie samica aj tri dni a znáška máva od 300 do 1500 vajíčok, z ktorých sa po 68 hodinách liahnu malí pulci o veľkosti asi tak 5 až 10 mm. Tí zostávajú asi tri dni prichytení na vodných rastlinách a vyživujú sa zo žĺtkového vaku. Asi po týždni začínajú prijímať živú potravu. Často dochádza k vzájomnému kanibalizmu. Žubrienky tiež vylučujú do vody hormóny, ktoré zabraňujú ostatným vo vývoji, preto je nutná častá výmena vody. Žubrienky prijímajú kyslík rozpustený vo vode pomocou keríčkových žiabier až do metamorfózy, ku ktorej dochádza od 2 mesiacov do 1 roka. Pohlavne dospievajú samci okolo 1 roka od metamorfózy, samice okolo 1,5 roka od metamorfózy.
 
 

Pohlavie

Samička - má robustnejší tvar tela, chvostový lem nie je tak viditeľný, na predných končatinách nemožno pozorovať trecie mozole, obvykle je väčšia a ťažšia. 
Samec - na predných končatinách má výrazné tmavé trecie mozole, štíhly, často s vysokým chvostovým lemom. Kloaku máva zdurenú, vystupujúcu. Typické je vyvrátenie predných končatín nahor (napr. pri plávaní).
 
 
(Tieto informácie boli čerpané zo stránok: www.rybicky.net, www.zebrovnik.wz.cz)